Kuvagalleria
Terroristien pesä Suomi ja taistelu Venäjästä 1918-1939 kirja
Tuotteen kuvaus
“Terroristien pesä: Suomi ja taistelu Venäjästä 1918-1939” (kirjailija: Aleksi Mainio) on teos, joka käsittelee Suomen ja Neuvostoliiton välistä jännittynyttä suhdetta ja taisteluja vuosina 1918–1939. Kirja perehtyy siihen, kuinka Suomi valmistautui ja puolustautui Venäjää vastaan ennen toista maailmansotaa.
Teos käsittelee erityisesti Suomen kansallista turvallisuutta, puolustuspolitiikkaa sekä salaisia operaatioita, jotka olivat osa suomalaisten kamppailua Neuvostoliittoa vastaan. Sen lisäksi kirja tuo esiin Suomen ja Venäjän välisten konfliktien syitä, taustaa ja merkitystä historian kannalta.
Kirja on monelle mielenkiintoinen, sillä se tutkii vähemmän tunnettuja ja salassa pidettyjä tapahtumia, jotka liittyvät Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin ennen sotaa. Se antaa syvällisemmän kuvan siitä, millaisessa poliittisessa ja sotilaallisessa ilmapiirissä Suomi eli ja kuinka valtiot valmistautuivat toisiinsa kohdistuviin jännitteisiin. Ainoastaan Nouto Lahdesta. Ja käteismaksu.
Hakusanat : Suomi ja Venäjä 1918-1939, Suomen ja Neuvostoliiton välinen konflikti, Suomen puolustuspolitiikka, Suomen kansallinen turvallisuus, Suomen ja Neuvostoliiton suhteet, Salaiset operaatiot Suomen historiassa, Suomen itsenäisyyden puolustaminen, Historia ennen toista maailmansotaa, Suomen sotahistoria, Venäjän uhka Suomelle, Suomen ja Venäjän välinen jännite, Suomen valmistautuminen sotaan, Neuvostoliitto ja Suomi 20-luku, Suomen ja Neuvostoliiton salaiset taistelut.
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.2.2025 klo 14.16 ・ Ilmoituksen tunnus: 19564610