Kuvagalleria
Rauni Mollberg -elokuvat (DVD-kokoelma)
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Naarmuttomat levyt.
Lähetys myös ilman Toridiiliä hyvin pakattuna ja seurantatunnuksella varustettuna 5,90€.
*** Maa on syntinen laulu (1973) ***
Mäkelän talossa Lapissa asuvat vanha Äijä, isä-Juhani, vaimonsa Alli ja heidän 18-vuotias tyttärensä Martta. Kulkuri -niminen renki on puukotettu lavatansseissa ja kylässä on hautajaiset. Martta hoitaa hautajaisten kahvituksen ja kohtaa lappalaisen poromiehen Oulan, johon hän ihastuu välittömästi.
Pääosissa: Maritta Viitamäki, Aimo Saukko, Pauli Jauhojärvi, Niiles-Jouni Aikio
*** Aika hyvä ihmiseksi (1977) ***
Eletään 1920-lukua pikkukaupungin puutalokorttelissa, jossa värikästä väkeä tulee ja menee. Poliisit ja pirtutrokarit nahistelevat keskenään, talonmies Harakka muistelee kansalaissotaa ja tappaa rottia, pihan lapsilla on omat puuhansa.
Tarinan keskushenkilöiksi nousevat torikauppias Jormalainen, hänen Pietari-poikansa ja sydämellinen taloudenhoitaja Karoliina.
Aika hyvä ihmiseksi on onnistunut elokuvasovitus Aapelin romaaneista Pikku Pietarin piha, Meidän herramme muurahaisia ja Pekko, runoilijan poika. Ohjaaja Rauni Mollberg sekä näyttelijät Toivo Mäkelä, Irma Seikkula ja Raili Veivo palkittiin Jussi-patsaalla.
Pääosissa: Olavi Ahonen, Lauri Arajuuri, Ossi Aronen, Toivo Mäkelä, Vappu Jurkka, Helge Herala, Raili Veivo, Irma Seikkula, Esko Hukkanen
*** Milka (1980) ***
Elokuva tabuista, tytöstä naiseksi kypsyvästä Milkasta ja Kristus-Perkeleeksi kutsutusta apumiehestä.
Elokuva perustuu Timo K. Mukan romaaniin Tabu.
Pääosissa: Irma Huntus, Leena Suomu, Matti Turunen
*** Tuntematon sotilas (1985) ***
Välirauhan aikana suomalainen konekiväärikomppania saa lähtökäskyn itärajalle. Vallanpitäjät puhuvat lopullisesta voitosta ja Petroskoissa on jo aloitettu suomalaisjuhlat, mutta kesällä 1944 alkaa Neuvostoliiton suurhyökkäys ja suomalaisjoukkojen perääntyminen.
Rauni Mollbergin suurelokuva Tuntematon sotilas on uljas kunnianosoitus sodankäyneelle sukupolvelle.
Pääosissa: Risto Tuorila Pirkka-Pekka Petelius Paavo Liski Mika Mäkelä Pertti Koivula.
*** Ystävät, toverit (1990) ***
Nikkelikaivoksen johtaja Jurmala on ahne ja säälimätön mies, joka itsevaltiaan tavoin hallitsee yhteisöään. Hänelle kaikki on kaupan: metallit, aseet ja naiset – ja petturit saavat maksaa hengellään. Elokuvan esikuvana on Petsamon kaivosalue jossa 1930-luvulla kohtasivat eri kansallisuudet, nopeaa rikastumista havittelevat onnenonkijat, ja sotaa valmistelevien maiden vakoojat.
Pääosissa: Stina Ekblad Mikk Mikiver Hannu Lauri Paavo Liski Leif Wager Tuire Salenius
*** Paratiisin lapset (1994) ***
Voimakastahtoinen ja kunnianhimoinen Eeva on liikenainen jonka unelmana on kaikkien aikojen rakennuskohde, kylpylähotelli Paradiso Baltica. Samoilla apajilla liikkuu ahneita byrokraatteja ja muita saalistajia jotka haluavat hankkeesta oman osansa, mutta Eevalla on heidän varalleen omat keinonsa. Hilpeä komedia perustuu Jouni Lompolon tarinaan.
Pääosissa: Tatjana Vasileva Helge Herala Taru Valkeapää Pertti Sveholm Heikki Kinnunen Asko Sarkola Titta Antti-Poika
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.2.2025 klo 8.47 ・ Ilmoituksen tunnus: 20913596