Kuvagalleria
Kaukoputki 20x60 sekä jalusta
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Kaukoputki 20x60 sekä jalusta
Kaukoputkipaketti seuraavilla osilla:
- venäläinen kaukoputki / monokulaari 20x60, eli 20x suurennos ja 60 mm erulinssi
- pikakiinnityslevy teipattuna tukevasti kaukoputkeen (putkessa ei ruuvikiinnitystä)
- kaukoputken kantolaukku (alkuperäinen)
- Manfrotto 190b jalusta, jossa yhden jalan nousussa ongelma, ja keskiputki vaihdettu pidemmäksi: uusi keskiputki Berlebach pitkä keskiputki.
- Manfrotto 498rc2 kuulapää, jossa toinen kuulan lukitusruuvi hävinnyt. Panoroinnen lukitus ja toinen kuulan lukitus tallella, eli käyttökelpoinen.
- Sirui kapea jalustalaukku, johon tämä jalusta mahtuu kuitenkin hyvin. Laukun pituus 82 cm
Kokonaisuus on kätevän kompakti (kaukoputken pituus laukussa 28 cm) ja toimii varsin hyvin lintuharrastukseen.
Kuva kirkas ja terävä, pärjää hyvin vertailussa kalliimpiin merkkeihin, esim Nikon tai Kowa. Linssit naarmuttomat ja puhtaat.
Kuvassa venäläisen optiikan tapaan kellertävä sävy, mutta sävy on varsin pieni verrattuna moneen muuhun venäläiseen verrattuna.
Näkökenttä kohtuu laaja ja silmävara kohtalainen, jolloin toimii melko hyvin myös siihen, että ottaa puhelimella kaukoputken läpi kuvia. Aivan koko alaa ei näe silmälasien kanssa,,toimii parhaiten ilman silmälaseja. Tarkennus okulaarista.
Olen itse käyttänyt tätä lintuharrastukseen, mutta toimii muihinkin tarkoituksiin.
Katselukorkeus yhdistelmällä linssin korkeudella mitattuna max 165 cm, eli toimii hyvin max noin 180 cm katsojalle. Itse olen 183 cm ja joudun ihan vähän kumartamaan, mutta ei häiritsevästi.
Lintujen seurannassa kuulapäällä onnistuu myös lentävien seuranta pääosin varsin hyvin, kun kuulan on tiukannut ja ohjaa kuulasta pitämällä kaukoputkea sivusuuntaan. Suoraan ylilentävien / läheltä korkealla lentävien osalta pitää kuulaa löysätä ja seuranta vaatii vähän harjoittelua.
Isoin puute em yhden jalan ongelma jalustassa. Ko. jalkaa avatessa (ja sulkiessa) pitää käyttää hieman voimaa ja se on lukittunut maksimikohtaan, muut jalat auki tuon mukaan. Tähän tottuu melko nopeasti. Jalusta on toki myös vaihdettavissa,,eli kuulapää sopii kaikkiin jalustoihin joissa normaali 3/8" tai 1/4" kiinnitys (Mukana myös adapteri , vrt Berlebachin putkessa on ruuvi pienempi 1/4").
Voi tulla testaamaan Kotkan keskustassa,jolloin myös käytön opastus.
Nouto Kotkan keskustasta, toimitus toridiilillä tai postitus kuluilla 20 euroa, jolloin maksu mobilepaylla tai tilisiirtona.
Hakusanoja: Lintukaukoputki, retkikaukoputki, kaukoputkipaketti, ratakaukoputki, matkakaukoputki, phonescoping
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 15.4.2025 klo 19.25 ・ Ilmoituksen tunnus: 22377132