Kuvagalleria
Commodore 64 paketti
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Muut
Myydään heti käyttövalmis toimintakunnoltaan erinomaisessa lyönnissä oleva vanhempaa leipälaatikkomallia oleva Commodore 64. Koneessa 250425-emolevy. Mukana kaikki tarvittava retropelailussa käyntiin pääsemiseksi. Koneen mukana tulee sarja- ja kasettiporttiin liitettävä SD2IEC-laite, jonka avulla voit ladata SD-muistikortilta pelejä/ohjelmia todella kätevästi helppokäyttöisen ja nopeasti buutattavan selainsoftan avulla ilman että tarvitsee räplätä vanhojen lerppujen tai kasettien kanssa (testattu että koneen kanssa kyllä myös tavallinen levy- ja kasettiasemakin toimii ja myös carridge-portin kautta onnistui ladata softaa). SD2IEC:ssa pelien ja ohjelmien latausajat ovat samaa luokkaa kuin levykkeeltä ladattaessa. Mukaan tulee 64 gigan SD-muistikortti, jossa on jo valmiiksi gigakaupalla pelejä ja ohjelmia, joten tällä pääsee saman tien pelailemaan vanhoja kunnon kuusnelospelejä. Ja muistikortilla riittää tosiaan jo valmiiksi tutkittavaa hyväksi aikaa, mutta jos jotain ei löydy, niin netistä on aina mahdollista etsiä ja ladata muistikortille lisää pelejä ohjelmia (SD2IEC tukee PRG-, D64-, D71- ja D81-tiedostoja).
Pakettiin tulee mukaan (eli kaikki mitä näkyy kuvassa 1):
- Kunnostettu Commodore 64-keskusyksikkö, josta mm. putsattu näppäimistö, josta kaikki näppäimet toimii moitteetta. Kone on huolellisesti läpikäyty ja testattu diagnostiikkaohjelmalla ja käytännössä mm. lataamalla softaa levykkeeltä, kasetilta ja cartridgelta ja käyttämällä molempia joystick-portteja, ja kaikki on toiminut moitteetta.
- SD2IEC-laite, ja muistikortti mukana käyttöön tarvittavine browser-softineen sekä runsaasti pelejä/ohjelmia.
- Huollettu Commodore-virtalähde, josta on mitattu koneeseen 5 voltin linjasta sisään tuleva jännite kuorman kanssa 4,85 volttia, mikä on oikein hyvä lukema. Virtalähteen sisältä poistettu vanha 5V-regulaattori piirilevyineen, ja tilalle on asennettu nykyaikainen 5 voltin hakkurivirtalähde (Mean Well EPS-15-5) ylivirtasuojalla. Alkuperäisessä kunnossa olevat virtalähteet saattavat ikänsä puolesta jo voida alkaa pettää, ja koska niissä ei alkujaan ole kunnollista ylivirtasuojausta, ne voivat vioittuessaan päästää koneen piireihin ylivirtaa, joka saattaa vioittaa konetta.
- Scart-liittmellinen videokaapeli koneen liittämiseksi nykyaikaiseen telkkariin hyvällä kuvanlaadulla ja stereoäänellä.
- Joystick, jonnka sisältä on putsattu kaikki mikrokytkimet ja vaihdettu yksi viallinen kytkin uuteen. Kaikki suunnat ja fire-nappi toimii. Ei mikään ns. brändivehje, mutta huoltotoimenpiteiden jälkeen toimi yllättävänkin tarkasti ja tuntuma aivan ok.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.4.2025 klo 14.00 ・ Ilmoituksen tunnus: 22402897