Kuvagalleria
Elisabet Aho: Helmi, salaperäinen tyttö
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Kerran luettu laadukas lastenkirja alakouluikäiselle.
Elisabet Aho: Helmi, salaperäinen tyttö
Kirjasta kustantajan sivulla:
"Kuka on Helmi ja miksi hän piileskelee hylätyssä päiväkodissa? Voiko kukaan ekaluokkalainen kantaa niin suurta salaisuutta kuin Vapun ja Annikan eteen tulee? Helmi, salaperäinen tyttö on jännittävä lastenromaani ystävyydestä ja seikkailusta sekä Helmistä, tytöstä, jota kukaan ei hakenut päiväkodista.
Vapun ja Annikan lähellä on hylätty päiväkoti, jossa tytöt vielä hetki sitten itsekin olivat. Nyt paikka on autio ja houkuttelee heidät seikkailemaan sen pihalle. Kasvillisuuden peitosta löytyy vanha leikkimökki, jossa on astioita, pieni sohva ja peitto. Asuuko mökissä joku?
Vappu ja Annika pääsevät kellarinkäytäviä pitkin sisälle päiväkotiin. Heitä vastaan tulee salaperäinen Helmi, joka johdattaa heitä talon sokkeloissa. Päiväkoti ei olekaan tyhjä, siellä kuuluu lasten laulua ja lusikoiden kilinää.
Äkkiä Helmi on hädässä, mutta pahaksi onneksi on syysloma ja Annika on matkustanut pois. Vapun mummikaan ei usko, että Helmi on totta. Viime hetkellä Vapun itsevarma 12-vuotias isoveli Eetu tulee mukaan avuksi sankarin viittaa tavoitellen. Mutta riittävätkö lasten taidot Helmin pelastamiseen?
Helmi, salaperäinen tyttö on suunnattu alakouluikäisille ja sopii hyvin myös ääneen luettavaksi. Koskettavan tarinan yllättävät käänteet kiehtovat niin lapsia kuin aikuisiakin viimeiseen sivunkääntöön saakka."
Mieluiten nouto HKI 00560, voidaan myös sopia tapaaminen pääkaupunkseudulla. Voin myös postittaa, jolloin ostaja maksaa postimaksun.
Myynnissä myös sarjan kaksi muuta osaa (Kuka on Joonatan? ja Peikkokallion salaisuus) ja paljon muita kerran luettuja lastenkirjoja alakouluikäiselle.
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 2.12.2024 klo 13.34 ・ Ilmoituksen tunnus: 3243141